Branný závod

pro školy

Battlefield

Branný závod

pro školy

Legie

 

Oheň(bez)naděje

Co je Oheň(bez)naděje

"Po stopách ležáckých dětí"

Putování žáků základních škol po osudech zavražděných dětí z Ležáků a z Lidic  

Termím

24.6. - 25.6.2024


Průběh projektu Oheň(bez)naděje 2024:

Již tradičně jsme Oheň (bez)naděje zahájili malou pietou v Ležákách. Poté jsme se přemístili do Pardubic, kde na více místech probíhal další program. První zastávkou byl Rosický most ve Svítkově, kde jsme 194 růžemi vhozenými do Labe uctili památku obětí zavražděných na Popravišti Zámeček. Další program probíhal v Lesoparku Jiřího Potůčka již tradičně spojený s krátkou pietou. Stejně jako minulý rok, i letos se nám dostalo vřelého přijetí v evangelickém kostele na Zeleném předměstí. Přednáška se nesla v duchu zamyšlení a nových impulzů. Svými slovy nás obohatila farářka kostela Hana Ducho a Šárka Kuchtová. V evangelickém kostele a ve sklepení Zámečku - Larischově vile jsme byli svědky úžasného hudebního zážitku díky Chlapeckému sboru Chlapecký sbor BONIFANTES Pardubice. První den jsme zakončili Pietou za popravené na Zámečku Pardubičky - Larischově vile. Pro účastníky Ohně (bez)naděje zde byla připravena vernisáž sousoší od Olbrama Zoubka s názvem "Zastřelení". Projekt organizuje, pod záštitou hejtmana Pk Martina Netolického, Československá obec legionářská s finanční podporou Ministerstva obrany ČR, ve spolupráci s Památníkem Lidice, sborem Českobratrské církve evangelické v Pardubicích, Institutem paměti národa Pardubice, Krajským vojenským velitelstvím Pardubice, Chlapeckým pěveckým sborem Bonifantes a Městskými obvody Pardubice IV a Pardubice VII.

okračujeme v našem putování s projektem Oheň(bez)naděje. Když projekt před čtrnácti lety začínal, byl většině současných účastníků sotva rok. Rozhodně je ale ponurá historie a osudy ležáckých děti zajímá. Teď nás čeká nejtěžší část. Chelmno nad Nerem.

Poslední den Ohně (bez)naděje - 26.6.2024 Brzy ráno jsme nasedli do autobusu a vydali se směr Lodž - Nádraží Radegast. Zde jsme si prohlédli muzeum s komentovanou prohlídkou a pietou u památníku jednotlivých koncentračních a vyhlazovacích táborů uctili památku obětí. Poté následoval přesun do vyhlazovacího tábora Chelmno nad Nerem a prohlídka zdejšího muzea. Poslední zastávkou a také poslední pietou našeho putování bylo lesní pohřebiště Chelmno nad Nerem, kde jsme u pomníčku lidických a ležáckých dětí položili kytice a uctili jejich památku. Velice nás zaujal plyšový krteček umístěný u tohoto pomníčku. Prohlídkou celého lesního pohřebiště jsme zakončili třídenní putování po stopách ležáckých dětí a teď už je před námi jen cesta domů. Všichni zúčastnění jsou plní dojmů a z putování si odnášejí rozšíření povědomí o naší nedávné historii.

Podrobná zpráva z letošního ročníků.

Ležácká tragédie

24. června 1942 byla celá osada obklíčena, její obyvatelé soustředěni v opuštěném lomu a později převezeni do Larischovy vily v Pardubičkách. Osada byla vypálena jako trest za podporu paradesantní skupiny SILVER A. Odpoledne byly v Larischově vile odebrány matkám děti a odvezeny do Prahy. Všech 37 ležáckých obyvatel bylo zastřeleno na nedalekém popravišti. Z 13 dětí přežily jen dvě sestry Šťulíkovy, ostatní byly s největší pravděpodobností zavražděny nedaleko Chelmna nad Nerem.

Kontakt:

František Bobek, 734 315 626
Šárka Kuchtová,  604 939 425

Projekt organizuje ČsOL s finanční podporou Ministerstva obrany ČR, ve spolupráci s Památníkem Lidice, Pamětí národa, sborem Českobratrské církve evangelické v Pardubicích a Krajským vojenským velitelstvím Pardubice.

Projekt Oheň(bez)naděje probíhá za finanční podpory Ministerstva obrany České republiky.