Edukační závod Republika

„Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československa.“ T. G. Masaryk

Edukační závod Republika je pořádaný k výročí vzniku Československé republiky ve spolupráci ČsOL, ČOS, MO a NKP Vyšehrad pro 2. stupeň ZŠ a odpovídajících ročníků gymnázií. Jedná se o závod, který žákům přiblíží historické události vzniku Československa formou sportovně-vědomostních disciplín připravovaných v duchu sokolských a legionářských zásad. V rámci doprovodných programů se zúčastní příslušníci Klubu vojenské historie Roty Nazdar a Sokola v dobových uniformách. Zároveň žáci zhlédnou výstavu „Vznik samostatného Československa“ a „Tajemství české měny“. Dále navštíví Gotický sklep a prohlédnou si expozici „Historické podoby Vyšehradu“.

Fotky ze závodu si prohlédněte zde>>

Plakát závodu Republika 2019

Plakát závodu Republika 2019

Partneři závodu:

Děkujeme všem partnerům, kteří se podílejí na zajištění edukačního závodu:

• Československá obec legionářská
  • Česká obec sokolská
  • NKP Vyšehrad
  • Aktivní zálohy KVV Chrudim
Závod probíhá za finanční podpory Ministerstva obrany České republiky a společnosti CONTEG.

Výsledky závodu:

Umístění Čas Jméno týmu Škola
1. 0:59 TJ Gymšpit Gymnázium Špitálská
2. 1:15 Lachtan ZŠ Křesomyslova
3. 1:16 Malgym Malostranské gymnázium
4. 1:20 Rokys ZŠ Rokytnice nad Jizerou
5. 1:26 ZŠ Bítovksá A ZŠ Bítovská
6. 1:27 Obamáma ZŠ Mendíků
7. 1:31 Jim Jam ZŠ Mendíků
8. 1:35 Sonic tým ZŠ Mendíků
9. 1:36 Lee Kum Kee ZŠ Karla Čapka
10. 1:40 Okurky ZŠ Křesomyslova
11. 1:55 ZŠ Bítovksá B ZŠ Bítovská
12. 1:58 Kiďáci ZŠ Včelákov
13. 2:00 Běžci rebelové ZŠ Křesomyslova
14. 2:08 Bačkory ZŠ Mendíků

Ohlasy ze závodu:

Děkujeme za realizaci celého závodu s tématem ,,Republika".

S žáky naší školy jsme se takového závodu zúčastnili zcela poprvé. A byli jsme všichni nadšeni. Ocenili jsme kladně různorodá stanoviště, která prověřila nejen připravenost po stránce fyzické, mentální či znalostí, ale také schopnost spolupráce v týmu.

Děti zažily mnoho nového a ještě dlouho o různých situacích, které během plnění úkolů nastaly, hovořily. Uzavřely to slovy, že velmi rády opět na takový závod pojedou....a že jsme to měli kus cesty!

Děkujeme tedy ještě jednou všem těm, kteří investovali čas a energii do realizace, která nebyla určitě jednoduchá, velmi obohacujícího závodu.“

Petra Pokorná, ZŠ Rokytnice nad Jizerou

„Letos poprvé poměřila desítka našich vybraných žáků své síly s ostatními školami v soutěži Republika. Během školního roku se účastníme mnoha rozličných akcí i soutěží. Musím ale říci, že tato Republika a velmi podobný Battlefield jsou v něčem specifické. Kromě vědomostí nebo schopností jednotlivce totiž prověřuje i sílu skupiny a kooperaci. Mnohé úkoly máte nastaveny tak, že bez vzájemné spolupráce je není možno správně splnit. Vždycky ráda pozoruji chování jednotlivých členů a ten boj mezi prosazováním vlastního já proti pokoře vůči celé skupině, nebo boj mezi rozkazovat a uposlechnout. Myslím, že to je to pravé, co bychom měli v současnosti děti učit, kdy prosadit svůj názor proti ostatním ne hádkou, ale pádnými argumenty a kdy v zájmu ostatních ustoupit. Vážím si práce všech, kteří se na organizaci podílí i těch, kteří vám poskytují finanční prostředky. Myslím, že soutěží tohoto typu není nikdy dost a měly by pokračovat. Přestože to zní asi příliš jako klišé, opravdu myslím, že kooperace a ostatní zásady vašich soutěží včetně odkazů na historii vlastního státu jsou cesta k lepší společnosti a nejlepší prevence patologických jevů u dětí a mládeže. Děkuji za krásný den i inspiraci pro práci.“

Jana Pokorná, ZŠ Včelákov